צוות המשרד

   ה"אני מאמין" שלנו 

   מה תקבלו מאיתנו 

   בניה ירוקה ואקולוגיה 

 

 

תהליך הבניה

תהליך בניה ירוקה פרוס על פני מגוון של אפשרויות, לעיתים סותרות בגישתן. תחת הכינוי הזה נמצא תהליכי בנייה מתקדמים ביותר וגם תהליכים שהיו קיימים אלפי שנים. בכל סוג של בניה הבית חייב כמובן לקיים את דרישות העמידות, הפונקציונליות, היופי והתקציב. לדעתנו, התוצאות הטובות ביותר מושגות משילוב מספר שיטות. כך מחפה כל שיטה על חסרונות השיטה האחרת ואילו היתרונות רק מצטברים.

בניה בחומרים טבעיים / מקומיים - בניה בה משתמשים בחומרים טבעיים או כאלו הנוצרים במקום. למעשה יש רק קשר רופף בין תחום זה לאקולוגיה. אנשים מכניסים את הבניה בחומרים מקומיים תחת הכינוי בניה ירוקה מאחר ויש למבנים אלה מראה של "חזרה אל הטבע", ומאחר ויש בה ניסיון לצמצם את הפסולת הנוצרת עקב תהליך הבניה עצמו.

בניה בחומרים ממוחזרים - בנייה בה משתמשים בחומרים שהם למעשה פסולת של תהליך קודם. כשאנו בונים בית אנו מכניסים לתוכו חומרים שונים. בנוסף, אנחנו מייצרים פסולת (תבניות עץ, שקים ריקים של מלט, מרצפות שבורות). התהליך כולו מזהם את הסביבה. ישנם בתים בהם יש רצון לשמור את "מאזן הזיהום" חיובי. כלומר, בניית הבית צריכה לקלוט יותר חומרי פסולת מכפי שתייצר.

בניה מודרנית - שיקולים של שימור אנרגיה ומיחזור אינם סותרים שימוש בחומרים מודרניים, להפך. עם התקדמות התעשייה, קיימים לרשותנו יותר ויותר חומרים ושיטות בנייה המאפשרים לנו להשיג את המטרות האקולוגיות טוב יותר. אנו מאמינים שהדרך לשמור על משאבי הטבע באה עם ניצול הטכנולוגיה ולא בניסיון להלחם בה.

--- --- ---

בניה בחומרים טבעיים / מקומיים

רבים מהמתייחסים לבניה ירוקה, מכוונים בדעתם לבניה מסוג זה. באופן עקרוני, אין בבניה זו קשר לאקולוגיה אלא לשאיפה לחזור אל הטבע. הדוגמה המובהקת לכך היא בניה בלבני בוץ. יצירת לבני בוץ מאדמה מקומית, ייבושן ושימוש בהן לקירות היא טכנולוגיה עתיקה הניתנת לשחזור בקלות יחסית. קירות העשויים מלבנים אלה צריכים לעבור טיפול תקופתי, או טיוח בכדי לעמוד בפני הגשם. מאחר והלבנים אינן מבודדות מספיק, יש צורך לבנות קיר עבה יחסית.

אפשרות אחרת היא להשתמש בהן כחיפוי פנים. שילוב הלבנים בבניה מתקדמת יכול לנצל את יתרונן מבלי לקבל את החסרונות. ישנן שיטות דומות נוספות כגון בניה באדמה דחוסה, בניה באבן מקומית ועוד. דוגמאות אחרות לקבלת המראה הטבעי ניתן למצוא בשימוש בסלעים, אבנים, עץ וכדומה בפרטי הבניין. אפילו השימוש בפלדה שאינו מתחפש למשהו אחר ונראה כמו קורות פלדה, תורם לנושא.

בניה בחומרים ממוחזרים

כשאנו בונים בית אנו מכניסים לתוכו חומרים שונים ומייצרים פסולת (תבניות עץ, שקים ריקים של מלט, מרצפות שבורות). התהליך כולו מזהם את הסביבה. כמות הזיהום אחרי הבנייה גדולה יותר משהייתה לפניה. זהו מאזן שלילי. ישנם בתים בהם אנו רוצים לשמור את "מאזן הזיהום" חיובי. כלומר, בניית הבית צריכה לקלוט יותר חומרי פסולת מכפי שתייצר. בבתים כאלה חומרי הבנייה צריכים להיות תוצרי פסולת של תהליך קודם. אנו יכולים למצוא בקטגוריה זו בניית קירות מחומרים כמו צמיגים ישנים, חבילות קש, אדני רכבת ישנים, למעשה כמעט כל פסולת. בכל מקרה חייבים לבדוק שהחומרים עוברים תהליכים נגד שריפה ומזיקים, וצריך לשקול גם את פרטי העיצוב המיוחדים הנדרשים לפתחים ולשלד, אך בתכנון נכון ומושכל לא צריכה להיות בעיה עקרונית. גם שלד המבנה כולו יכול להיות מוחלף. לעיתים מדובר בהסתמכות על קירות נושאים (הגג מונח על הקיר ולא על קורות ועמודים) ולעיתים בשימוש בחלקי מבנה ישנים. בנית מבנה שהשלד שלו בנוי ממכולות צמודות הוא דוגמה לכך. כגמר לקירות ניתן לעטוף אותם בחיפוי קיר חיצוני ופנימי ולקבל כמעט כל ציפוי.

בניה מודרנית

שיקולים של שימור אנרגיה ומיחזור מניעים כיום גם את תעשיית הבניין. עם ההתקדמות הטכנולוגית, קיימים לרשותנו יותר ויותר חומרים ושיטות בנייה המאפשרים לנו להשיג את המטרות האקולוגיות טוב יותר. חומרי הבניה החדשים, החל מבלוקים מבטון מוקצף (איטונג ודומיו) וכלה בקירות יצוקים בתבניות פוליסטירן מוקצף נותנים לנו בידוד תרמי טוב יותר. חלק גדול מהשיטות החדשות נועד גם לחסוך בזמן העבודה הנדרש. דבר זה מתורגם גם לחסכון כספי. אלמנטים מתועשים מתחום הבניה הקלה אינם נתפסים באופן מידי כחלק מהבניה הירוקה. לטעמנו, שילוב נכון של אלמנטים כמו קירות קלים או שלד פלדה יחד עם קירות אדמה דחוסה, או לבני בוץ, יכול להוות שילוב אופטימלי. אנו יכולים לקבל כך בנייה קלה, מהירה, לא מזהמת, ואיכותית.