צוות המשרד

   ה"אני מאמין" שלנו 

   מה תקבלו מאיתנו 

   בניה ירוקה ואקולוגיה 

 

 

תכנון אקלימי ואנרגיה

בניה אקולוגית בה הבית מנסה לצרוך מינימום אנרגיה ואם אפשר, להיות במאזן אנרגיה חיובי. צריכת האנרגיה היא המזהם העיקרי כיום. גם אם בבית אנו צורכים את רוב האנרגיה כחשמל, הרי שאנו תורמים לזיהום הכללי.

בכדי להקטין את צריכת האנרגיה בבית אנו נוקטים במספר גישות :

העמדת המבנה , כווני פתחים, הצללות וכדומה יכול להקטין בהרבה את האנרגיה הנדרשת לקירור הבית ולחימומו. אתם מכירים בוודאי את הטענות "קשה לחמם כי כל החום בורח לקומה השנייה", "הבית רותח, המזגן בקושי מקרר". בתכנון נכון אפשר לחמם גם בית שיש בו כמה קומות בחלל פתוח. הפתרון המלא כולל כמה נדבכים המחזקים זה את זה. תכנון הצללות נכון יכול למנוע חימום דרך החלונות תוך הסתרה מינימלית. כנ"ל בתכנון צמחיה שתתמוך בהצללות.

בידוד מעטפת הבית היא גורם משמעותי בניסיון לשמירת טמפרטורה נעימה בחלל הפנימי. תכנון מוטעה יגרור טענות כמו "לוקח לבית שלי שעות להתחמם", או "גם כשכבר נעים בערב בחוץ, בתוך הבית עוד חם נורא".

שיפור איכות האוויר בתוך הבית נעשה בתכנון מושכל של כווני הפתחים וניצול תכונות האוויר. שילוב של בניה נכונה ומערכות החימום והמיזוג, יצמצם את טענות כמו "המזגן מייבש לי את האוויר" ולעומתן "הלחות הורגת אותי".

חסכון באנרגיה יכול להתקבל פשוט על ידי בחירה נכונה של גופי תאורה, שימוש בטיימרים לצרכנים כמו דוד לחימום מים וכדומה. שימוש במערכות ליצור אנרגיה נקיה יפחיתו עוד יותר את חשבון החשמל.

--- --- ---

העמדת המבנה ותכנון הצללות

בארצנו החמה אנו נמצאים במצב בו ננסה ברוב השנה לקרר את המבנה. הסיבה העיקרית לחום במבנה נובע מחדירת קרני שמש דרך החלונות ויצירת אפקט חממה בבית.

בכדי להימנע מכך, אין צורך לוותר על החלונות. אנו מתחילים את התכנון מתוך ההבנה איך להציב את המבנה ולסדר את מערך החללים בתוכו, היכן למקם את החלונות וכיצד להצל עליהם.

 

גם אזורים כמו חצר פתוחה או מרפסת בה אנו רוצים לשבת גם בבוקר חורפי (וליהנות שמש) וגם באחרי צהרים קיצי (ליהנות מהבריזה אבל ללא שמש ישירה) דורשים תכנון הצללות.

 

 

אנו במשרד משתמשים בתוכנות מחשב ייעודיות המאפשרות לנו לבחון את חזיתות המבנה וההצללות עליו בכדי להגיע למצב האופטימלי. אנו מזינים לתוכנות אלה את המודל התלת ממדי של המבנה המיועד ואת מיקומו ובודקים את ההצללה שלו בשעות הקריטיות ובחודשים הבעייתיים (זווית השמש משתנה בתלות ביום בשנה, בשעה ובמיקום הבית בארץ). התוצאה של ניתוח כזה היא סרטוני וידאו בהם ניתן לראות את הצל על החזית.

לדוגמה, להלן תמונות לגבי ניתוח הצללה של בית בתכנון.

בעקבות הניתוח שונתה הפרגולה כך שיתקבל צל על הפתח הגדול עד חמש אחה"צ לפחות. בכדי להשלים את ההצללה כשהשמש ממש נמוכה, אנו מתכננים לכסות את הזווית על ידי צמחיה שתמוקם בדיוק במקום הנדרש.

תכנון ברמה זו מאפשר לנו לבנות את המכלול כולו כך שיהיה נעים לשהות בו ולא יהיה צורך למזג אותו או לסגור בו את החלונות אלא בימים חמים במיוחד.

השימוש במסנני קרינה (פילם נגד UV) על גבי החלונות הוא הפתרון האחרון ואנו משתמשים בו בלית ברירה מאחר והוא מאלץ את סגירת החלונות גם בימים בהם הטמפרטורה נעימה, או שימוש בוילונות ותריסים למניעת אור מסנוור.

חלק מהשיקולים לגבי הצמחייה בה אנו משתמשים הוא התנהגותה לאורך השנה. אחד הצמחים הנוחים ביותר מבחינה זו היא הגפן. כבר בימי קדם השתמשו בה להצללה מאחר ובנוסף להיותה צמח מטפס, היא מכוסה בעלים ונותנת צל בקיץ, בעוד שבחורף היא ערומה ומאפשרת חדירת קרני שמש נעימות.

אפקט דומה ניתן לקבל בשימוש ברפפות הצללה בזוויות מוגדרות. אנו יכולים לקבוע אלמנטים כך שייצלו על הקיר או החלל רק בשעות מסוימות או רק בחודשים מסוימים. כך נקבל בשמחה שמש בוקר בחורף ונחסום את רוב הקרינה בקיץ. בנוסף לכל אלה ישנם גם אלמנטים ניידים בכמה רמות (ידניים / חשמליים) המאפשרים שליטה מלאה בצל המתקבל.

 

 

 

 

בידוד תרמי

חימום וקירור המבנה תלוי ברמת הבידוד שלו. בכדי להקל על שמירת טמפרטורה נעימה בפנים, כשבחוץ חם / קר מדי, יש צורך לבודד את החלל הפנימי. ישנם שיטות רבות לביצוע הבידוד ונציין כאן רק את העובדה שבכדי שהבידוד יהיה יעיל, צריך לשמור על מעטפת בידוד מלאה. כשהמעטפת אינה מושלמת יכנס חום / קור מבחוץ דרך המעברים.

 

 

מעברים כאלה קיימים בעיקר בפתחים ובשלד המבנה. את פתחי החלונות חובה לכן לבודד על ידי שימוש בזיגוג כפול. את השלד ניתן לבודד בשימוש בפרטי בניין נכונים. גג המבנה, כחלק שמקבל קרינה מכסימלית, הוא אחת מנקודות התורפה העיקריות ובו יש לטפל בהקפדה.

 

 

 

 

 

שיקול נוסף בבניה הוא המסה התרמית של הבית. מונח זה מתייחס לכמות החום שהבית אוגר בעצמו. בשימוש נכון אנו יכולים לנצל תכונה זו. ישנם מקומות בהם נעדיף את הבית במסה תרמית מינימלית ומקומות בהם נשאף להגדיל אותה למכסימום. שיקולי התכנון נוגעים לצורת השימוש במבנה ומיקומו בארץ. למשל, במדבר, קירות עבים אוגרים את החום ביום ופולטים אותו בלילה. בצורה זו אנו נהנים מהקרירות היחסית שלהם במהלך היום ומהחום שנאגר בהם במהלך הלילה הקר.

 

טיפול באוויר ושמירת רמת נוחות

כשאנו בונים מבנה חדש, או מטפלים במבנה קיים, אנו יכולים לתמרן את אופן זרימת האוויר בו. אנו מתחילים בניתוח משטר הרוחות באזור בו נמצא הבית. הפניית הפתחים והחצר לרוח הרצויה, בריזה בקיץ למשל, מאפשרים שימוש מינימלי במערכת המיזוג.

 

 

תכנון הזרימה בבית (מאיפה ולאן, אפקטים של ארובה ועליית חום וכדומה) מאפשרים לקבל תנאים נוחים וטבעיים בבית.

 

 

בנוסף לכל הנ"ל, מערכות פשוטות (מאווררים, וונטות) מאפשרות לאלץ את האוויר לנוע על פי רצוננו.

 

אנו יכולים לפלוט מהבית אוויר חם אם אנו רוצים להיפטר ממנו, או לסחרר אותו בחלל אם אנו רוצים אותו. בהשקעת אנרגיה מינימלית נקבל חסכון עצום באנרגית החימום / הקירור הנדרשת.

 

ברמת החיים ובאקלים בארץ אנו נדרשים כמובן להשתמש במערכות חימום וקירור.

משיקולי אקולוגיה, אנו רוצים להשתמש במינימום אנרגיה אבל אין לנו כוונה או צורך לוותר על הנוחות שלנו. הבחירה במערכות והתאמתן נובע מהשימוש בחללים ומאופי המשתמשים. ישנם כאלה שחם להם גם בחורף ואחרים (בדרך כלל אחרות) שקר להם אפילו בקיץ. הפתרון הנכון הוא בדרך כלל שילוב של מערכות. במידה ותכנון הבית נכון ומתחשב, יהיה לנו קל לחמם ולקרר אותו כך שכולם יהיו מרוצים.

חסכון באנרגיה

שימוש במערכות אנרגיה נקיה כמו דוד שמש, קולטי חשמל ותאורה סולרית יכולים להקטין את צריכת החשמל משמעותית. התקנת תאים סולאריים ליצור חשמל יכולה להקטין את חשבון החשמל לאפס ואפילו למכור חשמל לחברת החשמל. שימוש במערכות אנרגיה חליפית כמו גז לחימום ובישול יקטין את הזיהום שפולט הבית.

תכנון נכון של החדרת אור טבעי למבנה לא רק חוסך חשמל אלא גם משפר את הנוחות. עין האדם מותאמת לאור טבעי ולכן ההרגשה בחללים המוארים באור טבעי טובה יותר. חסכון ניכר יכול גם להתקבל על ידי בחירה נכונה של גופי תאורה. שימוש בטיימרים לצרכנים כמו דוד מים, מערכות תאורת חוץ וכדומה ינצלו אנרגיה רק כשאנו זקוקים לה באמת.