צוות המשרד

   ה"אני מאמין" שלנו 

   מה תקבלו מאיתנו 

   בניה ירוקה ואקולוגיה 

 

 

שימור ומיחזור 

מתוך ראית עולם אקולוגית, אנו מנסים לצמצם למינימום את הפסולת היוצאת מהבית ולשמור ככל הניתן על המשאבים הטבעיים.

בכדי לעשות זאת, אנו נוקטים מספר גישות לחיסכון במים, מיחזור פסולת ותכנון הצמחיה .

חסכון במים

במסגרת הניסיון לשמור על המקורות הטבעיים שלנו, החסכון בצריכת המים הוא אחד העיקריים. התקנת אביזרים פשוטים כמו "חסכמים" על הברזים, מכלי הדחה דו כמותיים באסלות יכולה לצמצם את צריכת המים בבית. תכנון ההשקיה בחצר, שימוש בטפטפות וניצול מערכות ממוחשבות להשקיה, יורידו את צריכת המים הנדרשת בשטחי החוץ.

מיחזור מים

משפחה ישראלית ממוצעת צורכת כאלף ליטרים של מים ליום. כ- 70% מתוכם מוגדרים "מים אפורים": מי מקלחות, כיורי רחצה ומכונת הכביסה. במים אלה ניתן לעשות שימוש חוזר, במקום השימוש במי שתייה, להשקיית הגינות. היתרונות בשימוש במים אפורים להשקיית גינות הנוי הפרטיות הם חסכון ניכר של מי שתייה, הקטנה משמעותית של השפכים הביתיים, הגדלת השטחים הירוקים בעלות מינימלית ועוד. התקנת מערכת לטיהור מים אפורים אמנם עולה יותר משפיכת המים לביוב.

ישנם שני אופנים בהם ניתן להשתמש במים ממוחזרים אלה. האחד – לנקות אותם ולהשתמש בהם כמי הדחה לאסלות, השני – לטהר ולסנן אותם ולהשתמש בהם להשקיה. ניתן כמובן גם ליצור שילוב בו אנו משתמשים במים מהמקלחות להשקיה, במים ממכונת הכביסה כמים לניאגרות וכדומה.

איסוף מי גשם

מיקום הבית, הגג והניקוז, ותכנון הפיתוח והנוף סביבו יכולים לאפשר איסוף מי גשם להשקיה. מי הגשמים הם נקיים יותר ממי ברז ואינם מכילים מלחים. השקיה המנצלת אותם רק תועיל לצמחים. בהנחה שהצמחים בגינה יושקו ישירות על ידי הגשם, הרי שאנו צריכים לאסוף לחביות ולאגור את המים היורדים על הבית עצמו. הדבר קל מאד יחסית מאחר ובעלות מינימלית נוכל להטות את צינורות הניקוז מהגג אל המאגר. בימי החורף הדבר יאפשר לנו להשתמש במים אלה ולמעשה להעביר מים מימים גשומים לימים שאינם גשומים.

טיפול בתוצרי הפסולת ומיחזורם

בניית מספר פחי אשפה תאפשר לדיירי הבית מיחזור נוח של פסולת. פחי האשפה צריכים להתחלק על פי החומרים למיחזור : נייר, פלסטיק, זכוכית ואשפה. כדאי לברר ראשית מהן אפשרויות המחזור שישנן באזור בו ממוקם הבית. לא בכל מקום ישנם פחי מיחזור על פי חלוקה זו, ואין טעם בהפרדה של אשפה שתיזרק בסופו של דבר לאותו מקום.

יצור קומפוסט מפסולת אורגנית

שימוש בקומפוסטר משלב שלושה יתרונות - הפחתת כמויות הפסולת המועברות להטמנה, הפחתה משמעותית בצורך בדישון כימי. קבלת דשן טבעי בחינם. הקומפוסטר הנו מיכל מפלסטיק המוצב בחצר הבית לתוכו מכניסים בכל יום את הפסולת האורגנית של הבית: שאריות מזון וקליפות , גזם דשא, גזם מרוסק. בתוך הקומפוסטר נוצרת סביבה אקולוגית של מיקרו אורגניזמים המפרקים את הפסולת והופכים אותה בעזרת חמצן ומים לקומפוסט. הקומפוסט הנו דשן טבעי המוחזר לקרקע, מעשיר אותה ומהווה מבחינת "מה שנלקח מהאדמה חוזר אליה".

תכנון גינון וצמחיה

הגינה והחצר בבית פרטי צורכים חלק נכבד מכמות המים. אנו מתכננים את החצר מתוך המחשבה על נושא החסכון. כיסוי חלק מהשטח במשטחים, או בקליפות עצים יצמצמו את הצומח. בחירת צמחיה נכונה, תכנון ההשקיה תוך שימוש בטפטפות והשקיה ממוחשבת, כל אלה יסיעו לצמצום צריכת המים. יש לזכור כי אנו משתמשים בצמחיה גם כמרכיב ארכיטקטוני להסתרה, גידור והצללה. תכנון החצר נעשה יחד עם תכנון הבית על ידי מעצב נוף.